Arrow
Arrow
Japoński rytuał masażu twarzy KOBIDO Therapy
Slider

Osteopatia

Fizjopunkt (28)

Jest częścią medycyny niekonwencjonalnej, a jej filozofia opiera się na bardzo ważnym twierdzeniu, że soma i psyche (ciało i dusza) stanowią jedność. I z tego względu należy zadbać o oba aspekty człowieka w poszukiwaniu zdrowia. Czyni to również pacjenta współodpowiedzialnym za leczenie, albowiem pozytywne nastawienie jest niezwykle ważne.

Założycielem medycyny osteopatycznej był amerykański lekarz, filozof Andrew Taylor Still (1828-1917) i mawiał, że “każdy może znaleźć chorobę, chodzi o to, aby znaleźć zdrowie w człowieku”. Tej zasady powinien trzymać się osteopata/tka wiedząc, że organizm posiada zdolność do utrzymania homeostazy oraz posiada mechanizmy samoregulujące się umożliwiające proces samoleczenia.  Still oparł osteopatię na czterech kluczowych zasadach, które po dziś dzień są aktualne:

  1. Ciało jest jednością. Osoba jest jednością ciała, umysłu i duszy. 

     Żadna część ciała nie działa samodzielnie. Każdy element ciała jest zależny od pozostałych w aspekcie zachowania optymalnego funkcjonowania, a nawet swojej integralności. Zmiany w którymś systemie (psychicznym, duchowym, cielesnym) wpływają na działanie całego organizmu. 

  2.  Ciało jest zdolne do samoregulacji, samoleczenia oraz utrzymania zdrowia. 

    Ciało stale dba o utrzymanie środowiska optymalnego dla funkcjonowania komórek, by zachować zdrowie. Człowiek jest narażony na szeroki wachlarz zmian właściwości fizycznych oraz chemicznych środowiska, w jakim się znajduje (np. temperatury, ciśnienia atmosferycznego) (Korr, 2002). Potrafi się do nich zaadoptować. Ciało nieustająco pracuje, by związać, odtruć i wydalić toksyny, również potrafi atakować szkodliwe bakterie i produkować przeciwciała (Liem, 2005). Osteopata ma za zadanie naprowadzenie organizmu na odzyskanie homeostazy poprzez przywrócenie prawidłowej funkcji tkanek, usunięcie czynnika stresogennego (za pomocą np. rozluźnienia mięśnia/powięzi, odblokowania stawu, poprawę przepływu płynów).

  3.  Struktura i Funkcja są nawzajem powiązane. 

    Struktura determinuje funkcję, struktura i funkcja są współzależne (Korr, 2002). Wszelkie zmiany w strukturze np. mięśnia odbijają się na jego funkcji – ruchu, za który jest odpowiedzialny. I odwrotnie.

  4. Rozsądne leczenie jest oparte na trzech wyżej wymienionych zasadach.

     Osteopata wykracza poza dolegliwości i w swej terapii bierze pod uwagę potencjalne czynniki (biologiczne, psychologiczne, behawioralne, społeczno-kulturowe, zawodowe, środowiskowe), które mogły przyczynić się powstania do choroby. Leczenie osteopatyczne przebiega w oparciu o zrozumienie jedności sił samonaprawczych organizmu oraz interakcji różnych tkanek (Liem, 2005).

Leczenie oparte na powyższych założeniach zaczyna się od szczegółowego wywiadu, badania klinicznego (oglądanie, testy kliniczne, palpacja), wspartego (jeśli jest taka potrzeba) badaniami obrazowymi (np. usg, RTG, MRI) w celu postawienia diagnozy, która warunkuje wybór stosowanych technik, a kończy często na zmianie diety czy stylu życia.

Mamy 3 filary osteopatii, z których czerpiemy ogrom technik: 

  1. strukturalny (np. manipulacje i mobilizacje kręgosłupa, stawów, rozluźnianie mięśniowo – powięziowe)
  2. wisceralny (techniki dla narządów wewnętrznych – np. nasłuchy, lifty, uwolnienia)
  3. czaszkowo – krzyżowy (praca na kości krzyżowej, kościach i szwach czaszki)

Przy pomocy osteopatii leczymy:

  • narząd ruch: kręgosłup, stawy, mięśnie, ścięgna, więzadła, wady postawy, stany pourazowe i przeciążeniowe
  • bóle i zawroty głowy, migreny, szumy uszne
  • stawy skroniowo-żuchwowe
  • układ pokarmowy, układ krążenia, układ oddechowy
  • obniżenie odporności
  • układ uroginekologiczny (np. bolesne miesiączki,  nietrzymanie moczu)
  • stany lękowe, depresyjne
  • zastoje limfatyczne

W Polsce, żeby zostać osteopatą nie wystarczy skończyć kursu, lecz należy podjąć studia podyplomowe skrócone obecnie do 4 lat nauki (wg zaleceń OsEAN – Osteopatic European Academic Network). Program jest bardzo intensywny i w ciągu tych kilku lat trzeba zdać kilkadziesiąt egzaminów teoretycznych i praktycznych, które by uzyskać tytuł Dyplomowanego Osteopaty (D.O.) kończą się dodatkowo obroną pracy dyplomowej.

Umów wizytę: 510 045 057

osteopata zdjęcie

Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe w Niepołomicach